EURO 2021: Το πανόραμα της διοργάνωσης – Αποτελέσματα, βαθμολογίες, πρόγραμμα

Το EURO 2021 βρίσκεται σε πλήρη εξέλιξη και υπόσχεται να κρατήσει αμείωτο το ενδιαφέρον των απανταχού ποδοσφαιρόφιλων μέχρι και τον τελικό του «Γουέμπλεϊ» της 11ης Ιουλίου.

Στη μεγάλη γιορτή του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου συμμετέχουν 24 εθνικές ομάδες, χωρισμένες σε έξι ομίλους των τεσσάρων, από τους οποίους θα προκριθούν στη φάση των «16» οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι.

Δείτε το πανόραμα της διοργάνωσης (όμιλοι, αποτελέσματα, πρόγραμμα, βαθμολογίες), το οποίο θα ανανεώνεται καθημερινά από το iefimerida για να έχετε πλήρη εικόνα του EURO ανά πάσα στιγμή:

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Ιταλία 3 3-0
Ελβετία 1 1-1
Ουαλία 1 1-1
Τουρκία 0 0-3
Αποτελέσματα – Πρόγραμμα
11/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Τουρκία – Ιταλία 0-3
12/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 16.00): Ουαλία – Ελβετία 1-1
16/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Τουρκία – Ουαλία
16/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Ιταλία – Ελβετία
20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία – Ουαλία
20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία

2oς ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Βέλγιο 3 3-0
Φινλανδία 3 1-0
Δανία 0 0-1
Ρωσία 0 0-3
Αποτελέσματα – Πρόγραμμα
12/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Φινλανδία 0-1
12/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Βέλγιο – Ρωσία 3-0
16/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Φινλανδία – Ρωσία
17/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία – Βέλγιο
21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φινλανδία – Βέλγιο
21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Αυστρία 3 3-1
Ολλανδία 3 3-2
Ουκρανία 0 2-3
Β. Μακεδονία 0 1-3
Αποτελέσματα – Πρόγραμμα
13/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Αυστρία – B. Μακεδονία 3-1
13/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Ουκρανία 3-2
17/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 16.00): Ουκρανία – Β. Μακεδονία
17/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία – Αυστρία
21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία – Αυστρία
21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Βαθμολογία

Αγγλία 3 1-0
Σκωτία
Τσεχία
Κροατία 0 0-1
Πρόγραμμα
13/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 16.00): Αγγλία – Κροατία 1-0
14/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 16.00): Σκωτία – Τσεχία
18/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 19.00): Κροατία – Τσεχία
18/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Αγγλία – Σκωτία
22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία
22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

5ος ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία
Σλοβακία
Ισπανία
Σουηδία

Πρόγραμμα
14/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Πολωνία – Σλοβακία
14/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Σουηδία
18/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Σουηδία – Σλοβακία
19/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία – Πολωνία
23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία – Πολωνία
23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία
Γερμανία
Ουγγαρία
Πορτογαλία

Πρόγραμμα
15/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 19.00): Ουγγαρία – Πορτογαλία
15/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γαλλία – Γερμανία
19/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 16.00): Ουγγαρία – Γαλλία
19/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 19.00): Πορτογαλία – Γερμανία
23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία – Ουγγαρία
23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ
1. Βαθμοί, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Γκολ που επιτεύχθηκαν, 4. Νίκες, 5. Χαμηλότεροι πειθαρχικοί πόντοι, 6. Ranking στα προκριματικά του EURO 2020.

EURO 2021: Η φάση των «16»
27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη
Πρώτος 2ου Ομίλου – Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη
Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη
Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ
Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)

Προημιτελικοί
2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)
Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)
Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)
Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)
Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)

Ημιτελικοί
6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (1) – Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (3) – Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)

Τελικός
11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Ημιτελικού (Α) – Νικητής Ημιτελικού (Β)

Πηγή: iefimerida.gr