Football League: Εξάσφαιρος ο ΟΦΗ, εκτός έδρας ήττα για τον Εργοτέλη

Στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Football League ο απολογισμός για τις Ηρακλειώτικες ομάδες ήταν μία νίκη και μία ήττα.
Συγκεκριμένα ο ΟΦΗ επικράτησε με το ευρύ 6-0 του Αιγινιακού στο Θ.Βαρδινογιάννη,  προσφέροντας σκορ και θέαμα, ενώ ο Εργοτέλης ηττήθηκε άδικα με 2-1 στην Πάτρα από την Παναχαϊκή, καθώς άξιζε την ισοπαλία.
Καταιγιστικός ο ΟΦΗ στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε 4 γκολ, περιορίζοντας τον αντίπαλο σε ρόλο κομπάρσου.
Το παιχνίδι δεν αντέχει σε κριτική όπως μαρτυράει και το σκορ, καθώς η διαφορά δυναμικότητας των δυο ομάδων, είναι μεγάλη.
Ο ΟΦΗ ήταν πραγματικά πολύ σοβαρός, στο πρώτο ημίχρονο, καθάρισε το παιχνίδι, πρόσφερε θέαμα και στο δεύτερο ημίχρονο, διαχειρίστηκε καλά το παιχνίδι.
Εβαλε δυο ακόμη γκολ, είχε ένα χαμένο πέναλτι και γενιά ευχαρίστησε τους 4 χιλιάδες φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο του ΟΦΗ.
Ο ΟΦΗ άνοιξε το σκορ στο 7’ με τον Παπαστεριανό, στο 20’ ο Χαντί μετά από γύρισμα του Μάνου, έκανε το 2-0, στο 42’ ο Ορτέγκα με χορευτική φιγούρα ξανά μετά από ενέργεια του Μάνου, έκανε το 3-0, ενώ στο 44’ ο Ορτέγκα ξανά μετά από προσπάθεια του Μάνου (4 ασίστ!), έκανε το 4-0, σκορ με το οποίο έκλεισε το πρώτο ημίχρονο.
Στο 74’ ο Χαντί με πέναλτι που κέρδισε ο Ογκμποε, ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0 και στο 83’ ο Μάνος με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το  6-0.
Πλέον ο ΟΦΗ προετοιμάζεται για το σημαντικό εκτός έδρας παιχνίδι του Σαββάτου στα Τρίκαλα.
Διαιτητής: Γιαννουλάκης (Χανίων), Βοηθοί: Kαραθανάσης (Αν. Αττικής), Τζιλίρης (Πειραιά).
H ενδεκάδα του ΟΦΗ για το παιχνίδι με τον Αιγινιακό: Στρέζος, Ορτέγκα (68′ Ογκμποε), Χαντί, Μάνος, Παπατόλιος, Παπαστεριανός, Κομεσίδης, Οικονόμου (53′ λ.τ. Πουρτουλίδης), Ζιαμπάρης (46′ Μπολάκης), Κουτσιανικούλης, Ποτουρίδης.
Στον πάγκο οι: Δερμιτζάκης, Νάστος, Κουσκουνάς, Μάρτος, Πουρτουλίδης, Ογκμποε, Μπολάκης.
Αιγινιακός (Κώστας Νικολαίδης): Τόλιος (9′ λ.τ Καραγκιόζης), Λεφίδης,Λιόλιος, Βλάχος, Καρακώστας, Τοπαλίδης, Πολύζος (60′ Προσκυνητόπουλος), Γκατζολάρι, Παπαδόπουλος (75′ Μενικάγκλι), Ντόγος , Δωματάς.
Στον πάγκο οι: Καραγκιόζης, Αντωνιάδης, Σοφιανής, Ανδρικόπουλος, Προκυνητόπουλος, Λεφίδης, Μενικάγκλι.
Ο Εργοτέλης το λιγότερο που δικαιούταν από το παιχνίδι στην Πάτρα ήταν η ισοπαλία.
Δεν έφτανε η ατυχία που σ ένα ακόμα ματς συνόδευε την ομάδα του Τάκη γκώνια ήρθαν και τα λάθη από την διαιτησία με το «κερασάκι στην τούρτα» να μπαίνει από τον βοηθό της αναμέτρησης κ. Αρμάκολα όπου δώδεκα λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού έκλεισε τα μάτια σε καθαρή φάση οφ σαιτ επιτρέποντας έτσι στην Παναχαϊκή να πετύχει το δεύτερο της γκολ και να αποσπάσει την νίκη με 2-1 στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Football League.
Ο Εργοτέλης έδειξε εξαιρετικά στοιχεία, εντυπωσιάζοντας πραγματικά με την αγωνιστική του παρουσία. Πίεσε τους Αχαιούς είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές σημαντικές ευκαιρίες για να σκοράρει ενώ για άλλη μια φορά σημάδεψε τα αντίπαλα δοκάρια.
Στο 1′: η Παναχαϊκή ανοίγει το σκορ μετά από πάσα του Μωραΐτη και πλασέ του Στεργίδης
Στο 11′: ο Εργοτέλης σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώνεται για επιθετικό φάουλ! Λάθος απόφαση από τον διαιτητή της αναμέτρησης.
Στο 25΄ ο Εργοτέλης φέρνει το παιχνίδι στα ίσια.  Λάθος στην άμυνα της Παναχαϊκής με τον Σταματάκο να ελίσσεται από αριστερά να “κόβει” στο πέναλτι με τον Έφορντ να αφήνει τη μπάλα κάτω από τα πόδια του και τον Κάιπερς να πλασάρει προ κενής εστίας ισοφαρίζοντας σε 1-1!
Ο Ολλανδός σκόρερ του Εργοτέλη βρίσκει δίχτυα για δεύτερη φορά στη σεζόν μετά από εκείνο που είχε πετύχει μία εβδομάδα νωρίτερα κόντρα στον ΑΟΧ/Κισσαμικό.
Στο 44΄ Μπουρσέλης εκτελεί φάουλ πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 46΄μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Σταματάκος ανοίγει στον Έφορντ που φεύγει απέναντι στον Βρονταρά που αποκρούει με το σώμα!
Στο 67′ μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη! Ο Σταματάκος ελίσσεται από αριστερά και ο Έφορντ πλασάρει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Παναχαϊκής!
Στο 78’ η Παναχαϊκη κάνει το 2-1. Κάθετη πάσα του Γκίνο στον Μωραΐτη και πλασέ του τελευταίου. Ο Μωραΐτης, ξεκίνησε από θέση οφσάιντ με τον β’ βοηθός, κ. Αρμάκολα, να μην σηκώνει την σημαία του γεγονός που έφερε το γκολ στερώντας από τον Εργοτέλη το θετικό αποτέλεσμα.
ΠΑΝΑΧΑΙΚΗ (Οφρυδόπουλος): Βρονταράς, Πολίμος, Αγουρίδης (49΄ Φουρλάνος), Γκίνο, Σωτηράκος, Στεργίδης, Φωτάκης, Αποστολόπουλος (46΄ Κυνηγόπουλος), Μουστακόπουλος (71΄ Λουμπαρδέας λ.τ.), Μακρυδημήτρης, Μωραιτης.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γκώνιας): Λαδάς, Μπουρσελής, Σταμόπουλος, Μπατζιος, Μαζουλούξης, Βογιατζής, Μπούζας, Μπουτζάκης (83΄ Αγγελόπουλος), Καιπερς, Σταματάκος (71’Εντιαγε), Τζοζεφ.