Το πρόγραμμα του Eurobasket U20

Του Γιάννη Παρασύρη

Το Eurobasket U20 θα φιλοξενηθεί από τις 15/07 έως και τις 23/07 στην Κρήτη (Χανιά, Ρέθυμνο και Ηράκλειο). Η πρώτη φάση του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Νέων Ανδρών θα φιλοξενηθεί στα Χανιά και στο Ρέθυμνο.
Η Ελληνική ομάδα θα αγωνιστεί στα Χανιά, στον Α’ Όμιλο μαζί με την Τσεχία, τη Σουηδία και τη Γερμανία. Η τελική φάση της διοργάνωσης θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο στα «Δύο Αοράκια» και στο κλειστό του Πανεπιστημίου.
Αναλυτικά το πρόγραμμα του Eurobasket U20: Α’ όμιλος Τσεχία, Σουηδία, Γερμανία, Ελλάδα 1η αγωνιστική Σάββατο 15 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 13:45 Σουηδία-Γερμανία 21:15 Τσεχία-Ελλάδα
2η αγωνιστική Κυριακή 16 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 19:00 Γερμανία-Τσεχία 21:15 Ελλάδα-Σουηδία
3η αγωνιστική Δευτέρα 17 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 16:45 Τσεχία-Σουηδία 21:15 Γερμανία-Ελλάδα Β’ όμιλος Μαυροβούνιο, Ισλανδία, Γαλλία, Τουρκία
1η αγωνιστική Σάββατο 15 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 16:00 Ισλανδία-Γαλλία 18:15 Μαυροβούνιο-Τουρκία
2η αγωνιστική Κυριακή 16 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 14:30 Γαλλία-Μαυροβούνιο 16:45 Τουρκία-Ισλανδία
3η αγωνιστική Δευτέρα 17 Ιουλίου Κλειστό Κλαδισού – Χανιά 14:30 Μαυροβούνιο-Ισλανδία 19:00 Γαλλία-Τουρκία Γ’ όμιλος Ουκρανία, Ισραήλ, Λετονία, Λιθουανία 1η αγωνιστική Σάββατο 15 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 14:30 Ουκρανία-Λιθουανία 19:00 Ισραήλ-Λετονία 2η αγωνιστική Κυριακή 16 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 14:30 Λετονία-Ουκρανία 21:15 Λιθουανία-Ισραήλ 3η αγωνιστική
Δευτέρα 17 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 16:45 Ουκρανία-Ισραήλ 19:00 Λετονία-Λιθουανία Δ’ όμιλος Ιταλία, Σλοβενία, Ισπανία, Σερβία
1η αγωνιστική Σάββατο 15 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 16:45 Σλοβενία-Ισπανία 21:15 Ιταλία-Σερβία 2η αγωνιστική Κυριακή 16 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 16:45 Σερβία-Σλοβενία 19:00 Ισπανία-Ιταλία
3η αγωνιστική Δευτέρα 17 Ιουλίου Κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» – Ρέθυμνο 14:30 Ιταλία-Σλοβενία 21:15 Ισπανία-Σερβία Φάση των «16» (Ηράκλειο) 25.Α1 (πρώτος Α’ ομίλου)-Β4 (τέταρτος Β’ ομίλου)
Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» 26.Α2-Β3 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
27.Β2-Α3 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου
28.Β1-Α4 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου 29.Γ1-Δ4 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
30.Γ2-Δ3 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
31.Δ2-Γ3 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου
32.Δ1-Γ4 Τετάρτη 19 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου Προημιτελική Φάση (Ηράκλειο)
37.Νικητής αγώνα 25 – Νικητής αγώνα
30 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
38.Νικητής αγώνα 26 – Νικητής αγώνα 29 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
39.Νικητής αγώνα 27 – Νικητής αγώνα 32 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
40.Νικητής αγώνα 28 – Νικητής αγώνα 31 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Αγώνες κατάταξης (9-16)
33.Ηττημένος αγώνα 25 – Ηττημένος αγώνα 30 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου
34.Ηττημένος αγώνα 26 – Ηττημένος αγώνα 29 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου
35.Ηττημένος αγώνα 27 – Ηττημένος αγώνα 32 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου
36.Ηττημένος αγώνα 28 – Ηττημένος αγώνα 31 Πέμπτη 20 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου Ημιτελικοί (Ηράκλειο)
47.Νικητής αγώνα 37 – Νικητής αγώνα 39 Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
48.Νικητής αγώνα 38 – Νικητής αγώνα 40 Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Αγώνες κατάταξης (13-16)
41.Ηττημένος αγώνα 33 – Ηττημένος αγώνα 35 Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια»
42.Ηττημένος αγώνα 34 – Ηττημένος αγώνα 36 Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Αγώνες κατάταξης (9-12)
43.Νικητής αγώνα 33 – Νικητής αγώνα 35 Σάββατο 22 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου
44.Νικητής αγώνα 34 – Νικητής αγώνα 36 Σάββατο 22 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου Αγώνες κατάταξης (5-8)
45.Ηττημένος αγώνα 37 – Ηττημένος αγώνα 39 Σάββατο 22 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου
46.Ηττημένος αγώνα 38 – Ηττημένος αγώνα 40 Σάββατο 22 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου Τελικοί (Ηράκλειο) Μεγάλος τελικός Νικητής αγώνα
47 – Νικητής αγώνα 48 Κυριακή 23 Ιουλίου, 21:15 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Μικρός τελικός Ηττημένος αγώνα 47 – Ηττημένος αγώνα
48 Κυριακή 23 Ιουλίου, 19:00 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Θέσεις 15-16 Ηττημένος αγώνα 41 – Ηττημένος αγώνα 42 Κυριακή 23 Ιουλίου, 12:00 – Κλειστό Πανεπιστημίου Θέσεις 13-14 Νικητής αγώνα 41 – Νικητής αγώνα 42 Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:45 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Θέσεις 11-12 Ηττημένος αγώνα 43 – Ηττημένος αγώνα 44 Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:15 – Κλειστό Πανεπιστημίου Θέσεις 9-10 Νικητής αγώνα 43 – Νικητής αγώνα 44 Κυριακή 23 Ιουλίου, 14:30 – Κλειστό «Δύο Αοράκια» Θέσεις 7-8 Ηττημένος αγώνα 45 – Ηττημένος αγώνα 46 Κυριακή 23 Ιουλίου, 16:30 – Κλειστό Πανεπιστημίου Θέσεις 5-6 Νικητής αγώνα 45 – Νικητής αγώνα 46 Κυριακή 23 Ιουλίου, 18:45 – Κλειστό Πανεπιστημίου